مجله اینترنتی پیک سلامت
Menu
تقویم و رویدادهای پزشکی
کمک به سازمان خیریه محک
 
ﺳﻪشنبه 26 بهمن 1395
بازدید : 775
نظرات : 0
نویسنده :

اشتباهاتی در مورد لنز های چشمی

اشتباهاتی در مورد لنز های چشمی

حتمالاً زمانی که برای اولین بار از لنزهای چشمی استفاده کردید، قصد داشتید لنزهای خود را همواره تمیز و بهداشتی نگه‌دارید؛ اما به‌ مرور زمان فراموش‌کار و سست شدید.

احتمالاً لنزهای خود را بدون شستن دست‌هایتان درمی‌آورید یا شاید بدون درآوردن لنزها، به خواب می‌روید. این چیزها برایتان آشنا هستند؟

این چیزها ممکن است بی‌خطر به نظر برسند، اما ممکن است بیش از آنچه فکرش را می‌کنید خطرناک باشند.
بیشتر کسانی که لنز چشمی استفاده می‌کنند، بهداشت را کامل رعایت نمی‌کنند و درنتیجه در معرض ابتلا به عفونت‌های چشمی مانند التهاب قرنیه یا همان آماس قرنیه قرار می‌گیرند. نوعی از آماس قرنیه به نام آماس میکروبی، زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها، ویروس‌ها و حتی آمیب‌ها به قرنیه حمله می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که سالانه 930 هزار بیمار مبتلا به آماس قرنیه یا اختلالات ناشی از لنز چشمی به مطب و کلینیک‌های سرپایی مراجعه می‌کنند. همچنین 58 هزار نفر نیز به اورژانس می‌روند. در موارد شدید، آماس قرنیه ممکن است به کوری یا پیوند قرنیه منجر شود.

در ادامه به اشتباهاتی می‌پردازیم که در مورد لنزهای چشمی وجود دارد.

    شستن لنزها یا ظرفشان با آب. بیشتر افراد نمی‌دانند که نباید لنزهای چشمی را با آب شست. در واقع آب باعث می‌شود شکل لنزهای نرم تغییر یابد، برجسته شود و به چشم بچسبد. این امر باعث می‌شود که لنز قرنیه را بخراشد و باکتری‌ها راحت‌تر وارد چشم شوند. همچنین هرگز نباید به هنگام شنا، حمام کردن و جاهایی که لنز با آب در تماس است، از لنز استفاده کرد.
    ترکیب محلول قدیمی با محلول جدید. ممکن است فکر کنید مشکلی ندارد که کمی از محلول جدید به محلول قدیمی موجود در ظرف لنزهایتان اضافه کنید، اما اشتباه می‌کنید. این امر باعث می‌شود که محلول ضدعفونی‌کننده تأثیر خود را از دست بدهد. هر روز محلول داخل ظرف لنز را عوض کنید.
    پس از هر بار استفاده، ظرف لنز را تمیز نمی‌کنید. هر بار که از ظرف لنز استفاده می‌کنید، باید آن را با محلول جدید بشویید و خشک کنید. آیا این کار مشکل است؟ اگر این کار را نکنید، یک لایه کوچک از انگل‌ها زیر ظرف تشکیل می‌شود که ممکن است منجر به عفونت چشم شود.
    استفاده از یک لنز به مدت بیش از یک سال. بیشتر اوقات صرفه‌جویی و وفاداری خوب است، اما زمانی که بحث به لنزهای چشمی مربوط می‌شود، این خصوصیات خوب نیستند. شما باید ظرف لنز خود را هر سه ماه یک‌بار عوض کنید. اولین دلیل عفونت، ظرف کثیف است. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهند اگر در عرض 6 ماه ظرف لنز خود را عوض نکنید، خطر ابتلا به آماس قرنیه شدید بیش از پنج برابر می‌شود. در مورد خود لنز نیز نباید بیش از یک سال از یک لنز استفاده کرد.
    نشستن دست‌ها قبل از گذاشتن و برداشتن لنز. کاملاً واضح است که یکی از دلایل عفونت چشم ممکن است از دست باشد. بیشتر افراد قبل از تماس با لنز و چشم خود دست خود را با آب و صابون نمی‌شویند. زمانی که لنز را با دست نشسته لمس می‌کنید، باقی‌مانده‌ای از دستتان روی سطح لنز می‌ماند و بدین طریق شما باکتری را وارد چشم خود کرده‌اید.
    قرار دادن لنزها در محلول به مدت چند روز. اگر در طول یک هفته از عینک استفاده می‌کنید و لنزهای خود را تنها در آخر هفته به کار می‌برید، احتمالاً لنزهای خود را کل هفته در همان محلول روز اول نگه می‌دارید؛ اما این کار اصلاً توصیه نمی‌شود. محلول لنز باید هر روز عوض شود.
    خوابیدن با لنز. اگر دکتر شما خوابیدن با لنز را ممنوع نکرده است، شما می‌توانید با لنز بخوابید. در غیر این صورت، زمانی که به رختخواب می‌روید، لنزهای خود را درآورید. تحقیقات نشان می‌دهد خوابیدن با لنز خطر ابتلا به آماس قرنیه را افزایش می‌دهد.
    استفاده از محلول ضدعفونی‌کننده طبیعی. از محلول‌هایی که مجوز وزارت بهداشت را ندارند، استفاده نکنید. اگر چشم شما حساس است یا آلرژی دارد، از لنزهای یک‌بار مصرف استفاده کنید یا محلول‌های مبتنی بر آب‌اکسیژنه بخرید که مواد نگه‌دارنده کمتری دارند.

فوت و فن

مجله پزشکی پیک سلامت
امتیاز شما به این مطلب چند است ؟
Article Rating تعداد امتیاز های این مقاله : 0
 
تصاویر
/Portals/0/Images/scleral-lens-in-eye-peykesalamat.com.jpg
  • اشتباهاتی در مورد لنز های چشمی
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

فروش اینترنتی محصولات کیارا آمبرا آلمان

محصولات آرایشی و بهداشتی لانسون فرانسه