مجله اینترنتی پیک سلامت
Menu
تقویم و رویدادهای پزشکی
کمک به سازمان خیریه محک
 
یکشنبه 27 تیر 1395
بازدید : 964
نظرات : 0
نویسنده :

عوارض ناشی از کم خوابی

عوارض ناشی از کم خوابی

خواب ناکافی سبب تحلیل حافظه و ایجاد تغییر در نگاه، وزن و سلامت کلی افراد می‌شود. به طوری که فرد قادر نخواهد بود کارهای روزانه و معمولی خود را انجام دهد.

1-کمبود خواب شدید سبب مرگ می‌شود. تمام افرادی که خواب نامنظم دارند دچار مشکلات قلبی عروقی می‌شوند و ریسک مرگ در آنها بالاست.

2-خستگی منجر به بروز تصادفات می‌شود. تصادفات فاجعه‌بار معمولاً در اثر کمبود خواب شدید رخ می‌دهند. مخصوصاً افراد زیر 25 سال قربانی این حوادث هستند.

3-کمبود خواب مداوم منجر به بروز مشکلات سلامتی می‌شود. ریسک بیماری‌های مزمن با کمبود خواب شدید افزایش می‌یابد. از جمله این بیماری‌ها دیابت، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی، حمله قلبی و بی‌نظمی ضربان قلب و فشار خون بالاست.

4-کمبود خواب سبب بروز افسردگی می‌شود. افرادی که دچار استرس و نگرانی شدید و افسردگی هستند از کمبود خواب شدید رنج می‌برند. اکثر این افراد کمتر از شش ساعت در روز می‌خوابند. بی‌خوابی شدید با افسردگی ارتباط مستقیم دارد.

5-کمبود خواب فرآیند یادگیری را با مشکل مواجه می‌کند. خواب کافی از ملزومات یادگیری است. کمبود خواب هوشیاری و میزان کارایی حافظه و یادگیری و عملکرد مغز و در نتیجه روند فراگیری را کاهش می‌دهد.

6-کمبود خواب شدید قضاوت را دچار اختلال می‌کند. به عبارت دیگر در اثر کمبود خواب شدید ذهن فرد اتفاقات را اشتباه تعبیر و تفسیر می‌کند. این افراد نمی‌دانند که مشکل از کجاست و در واقع نمی‌دانند دارند اشتباه می‌کنند. به نوعی دچار توهم می‌شوند و از نظر دیگران اتفاقات و حرف‌ها را به اشتباه متوجه می‌شوند.

7-کمبود خواب شدید پوست را خراب می‌کند. تنها یک شب نخوابیدن کافی است تا سلول‌های پوست بمیرند و کمبود خواب اگر ادامه یابد باعث می‌شود چروک و لک‌هایی روی پوست به وجود آید و پوست طراوت خود را از دست می‌دهد.

8-کمبود خواب شدید سبب افزایش وزن می‌شود. خواب منظم باعث حفظ تعادل اشتها و متابولیسم بدن می‌گردد. در واقع کمبود خواب سبب تولید هورمون‌هایی می‌شود که در بدن حس گرسنگی و خستگی ایجاد می‌کنند.

9-کمبود خواب روند رابطه جنسی را بر هم می‌زند. کمبود خواب شدید سبب کاهش حس میل جنسی در مردان و زنان می‌شود.

10-کمبود خواب شدید سبب بروز فراموشی نیز می‌گردد. در واقع کمبود خواب به حافظه و قدرت به خاطر سپردن موضوعات آسیب می‌رساند.
منبع:سلامت شو

مجله پزشکی پیک سلامت
امتیاز شما به این مطلب چند است ؟
Article Rating تعداد امتیاز های این مقاله : 0
 
تصاویر
/Portals/0/Images/he2312.jpg
  • عوارض ناشی از کم خوابی
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

فروش اینترنتی محصولات کیارا آمبرا آلمان

محصولات آرایشی و بهداشتی لانسون فرانسه