مجله اینترنتی پیک سلامت
Menu
تقویم و رویدادهای پزشکی
کمک به سازمان خیریه محک
 
شنبه 31 تیر 1396
بازدید : 1510
نظرات : 0
نویسنده :

تا قبل از 40 سالگی با این کارها از زندگی لذت ببرید

تا قبل از 40 سالگی با این کارها از زندگی لذت ببرید

لذت بردن از زندگی و داشتن حیاتی بدون حسرت نیازمند بهره بردن از تجربیات دیگران است. بر اساس گفته عام مردم، با انجام این 12 کار تا پیش از 40 سالگی، هرگز با حسرت به گذشته نگاه نخواهید کرد.

اینترنت، مملو از کاربرانی است که غریبه محسوب می‌شوند، اما همین افراد نیز می‌توانند توصیه‌ها و پندهای بسیاری مفیدی برای ما داشته باشند. یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در انجمن‌های عمومی و غیر تخصصی همواره توسط کاربران جوان مطرح می‌شود، روش صحیح زندگی کردن است، به نحوی که در آینده، هیچگاه حسرت گذشته را نخورند.

با جمع‌آوری کوله‌باری از پندهای افراد دارای سن بالای 40 سال، در مجموع به 12 قانون زندگی رسیدیم که به عقیده این افراد، انسان‌ها باید آن‌ها را تا پیش از رسیدن به 40 سالگی انجام دهند. به این ترتیب، از عمری که در این دنیا نصیبتان شده استفاده صحیح کرده و هرگز با حسرت، رو به عقب نگاه نخواهید کرد.

اهداف بزرگ زندگی، خاطره‌سازی نمی‌کنند

هداف بزرگ در زندگی

لحظه لحظه‌هایی که با دوستان خود گذرانده و همراه با هم، به بهانه تعریف کردن یک لطیفه بلند می‌خندید، تا ابد در ذهن حک می‌شوند و با به یاد آوردن آن‌ها در آینده، لبخندی به گوشه لب شما خواهد نشست. اما برخی افراد، چنان درگیر رسیدن به اهداف خود شده و در آن‌ها غرق شده‌اند که ابعاد دیگر زندگی را کنار گذاشته‌اند. برخلاف تصور عموم، رسیدن به اهداف منافاتی با تفریح کردن و شاد بودن ندارد.

کلید موفقیت افراد، استفاده صحیح از زمان و نداشتن هیچگونه زمان تلف شده است، اما نباید زندگی را به کام خود تلخ کرد و دور همه افراد را خط کشید. رسیدن به موفقیت، یک لذت است، پس نباید با حسرت خوردن در آینده این لذت را از بین ببریم. البته، خوش‌گذرانی و خاطره‌سازی نیز حد خود را دارد. نباید با تفریح بیش از حد و از دست دادن فرصت‌های ساخت آینده، از این حیث بعدها حسرت به دل بمانیم.

زندگی تک بعدی خسته‌کننده است

خسته کننده بودن زندگی

اگرچه زندگی تک بعدی و صبح تا شب تلاش کردن برای موفقیت در یک زمینه انسان را از چشیدن تمامی لذت‌های دنیا دور می‌کند، اما از طرفی دیگر، فعالیت در چندین زمینه مختلف و از این شاخه به آن شاخه پریدن، سبب عادی ماندن در تمامی آن‌ها می‌شود.

مخصوصا در دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم، انجام دادن چند کار به صورت همزمان (مالتی تسکینگ) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک فرد می‌تواند به یک عکاس، اسکی‌باز و پیانوزن خوب تبدیل شود و مجبور نیست کل زندگی خود را فقط وقف یک چیز کند. اما اگر تعداد این فعالیت‌ها از یک حدی فراتر رود، از همه‌شان باز خواهید ماند. هیچ فردی با ناخنک زدن به هر رشته ورزشی و یا هر شاخه‌ای از هنر موفق نشده است!

قدر سلامتی و تناسب اندام را بدانید

اهمیت سلامتی و تندرسی در زندگی

میزان فعالیت بدنی افراد، معمولا بعد از ازدواج کاهش پیدا می‌کند. اما اگر در جوانی ورزش کردن و اهمیت دادن به تناسب اندام تبدیل به اصول زندگی یک فرد شوند، این روال را حتی بعد از تشکیل خانواده نیز ادامه خواهد داد. ورزش کردن، نه تنها به خودی خود سبب لذت بردن از زندگی شده و شدیدا شادی‌آور است، بلکه از بی‌شمار بیماری که ممکن است بعد از 40 سالگی به سراغ انسان بیاید جلوگیری خواهد کرد. برای لذت بردن از زندگی، همواره قوانین سلامتی را دنبال کنید.

برای فرزندان خود وقت کافی صرف کنید

وقت گذاشتن برای فرزندان در زندگی

لذت بردن از زندگی چیزی جز مشاهده روند رشد فرزند یا فرزندان خود و صرف زمانی کافی برای آن‌ها نیست. برخی افراد، به حدی درگیر کار می‌شوند که به کل فرزندان خود را فراموش می‌کنند. این افراد، یک دفعه به خود آمده و فرزندشان را در حال تحصیل در دانشگاه و نزدیک شدن به زمان تشکیل خانواده برای خود می‌بینند. متاسفانه، فرزندانی که از سوی والدین با بی‌توجهی رو به رو می‌شوند، به صورت متقابل چنین رفتاری در مقابل آن‌ها خواهند داشت.

لذت بردن از زندگی یعنی اختصاص ساعاتی در روز به فرزندان خود

البته، ممکن است دلیل پرکاری برخی افراد و نداشتن وقت برای سپری کردن برای فرزندان خود، تلاش برای اندوختن ذخیره مالی کافی برای آینده آن‌ها باشد. این فکر بسیار خوبی است و شدیدا آن را تحسین می‌کنیم، اما فراموش نکنید زمان را با هیچ مبلغی نمی‌توان خرید. همچنین محبت کردن، بدون قیمت است و اهمیت بیشتری نسبت به مادیات دارد. این مورد، جزو حسرت‌هایی است که به دل خیلی از افراد مانده است و همیشه شاهد گلگی افراد و حتی فرزندان در انجمن‌های عمومی درباره آن هستیم.

به هیچکس اجازه دخالت در زندگی خود را ندهید

اجازه ندادن به دیگران در دخالت در زندگی

لذت بردن از زندگی با درگیری 24 ساعته با دیگر افراد در تضاد است. شما یکبار به این دنیا پای گذاشته‌اید، پس اجازه ندهید زندگی ارزشمندتان توسط هیچ فردی تهدید شود و یا مسیر آن تغییر کند. البته، احترام گذاشتن به افراد مهم در زندگی، بحثی جداگانه است و نباید آن را با دخالت‌های نابه‌جا اشتباه گرفت.

از هر فردی که به زندگی‌تان پای می‌گذارد، درس بگیرید و رشد کنید. همچنین از خروج برخی افراد از زندگی خود ناراحت نباشید. برخی انسان‌ها، به جای لذت بردن از زندگی سال‌های طولانی را در حسرت از دست دادن یک فرد می‌گذرانند، فردی که در آینده متوجه خواهند شد دور شدنش به جای یک اتفاق بد، یک نعمت بوده است!

انجام هیچ کاری را به تعویق نیندازید

وقت تلف نرکزدن در زندگی

یکی از مهمترین قوانین زندگی صحیح، به تعویق نینداختن کارها و امروز و فردا نکردن است. اگر فکر می‌کنید برای لذت بردن از زندگی و نخوردن حسرت گذشته باید یک کار خاصی را انجام دهید، هر چه زودتر به فکر عملی کردن آن باشید. اگر در حال حاضر امکان انجام این کار وجود ندارد، برای فراهم‌سازی موقعیت آن برنامه‌ریزی کنید.

امروز و فردا کردن ممکن است تا رد کردن 40 سالگی ادامه پیدا کند و خواسته‌هایی که انجام دادنشان آنچنان ناممکن نبوده‌اند، روزی برایتان تبدیل به فانتزی شوند. اگر درباره یک چیز در حال برنامه‌ریزی هستید، باید آن را یک رویا و آرزوی دست یافتنی بدانید. اما اگر این تفکر در ذهن شما رنگ و بوی حسرت گرفته است، یعنی با بی‌برنامگی، فرصت اقدام را از دست داده‌اید.

هیچ فردی نمی‌تواند به خود دروغ بگوید. ممکن است عدم توانایی برای انجام یک کار، محدودیت‌هایی اعم از مالی، زمانی و یا موقعیتی باشد که دست خود فرد نیست. در این حالت حسرتی به دل نخواهد ماند، چرا که انسان بی‌تقصیر است. اما فرد تنبل که موقعیت‌های خود را از دست می‌دهد، با نگاهی مملو از ناراحتی به گذشته خیره خواهد ماند.

از تغییر موقعیت کاری خود ترس نداشته باشید

از تغییر موقعیت کاری خود ترس نداشته باشید

حقیقت با آن چیزی که به نظر می‌رسد کاملا متفاوت هستند. اگر با وجود صرف زمان زیاد، ازدیاد حجم کارهای روزانه و فشار روانی شغل خود، به آن علاقه‌مند هستید، هیچ مشکلی وجود ندارد. اما اگر به خیال اینکه در آینده از زحمات شما قدردانی خواهد شد در حال تحمل فشار در یک موقعیت شغلی هستید، این فکر کاملا اشتباه است. اغلب شرکت‌ها منفعت‌طلب شده و در نهایت، بدون در نظر گرفتن زحماتتان با شما خداحافظی خواهند کرد.

انسان‌ها حدود یک سوم روز خود را در محل کار می‌گذرانند. پس اگر از انجام آن لذت نبرند، بخش بزرگی از زندگی‌شان را در تباهی گذرانده‌اند. برای لذت بردن از زندگی ، زمان بیشتری صرف یافتن شغل مناسب کنید.

از بالا رفتن سن نترسید و آن را جشن بگیرید

طبق یک عقیده اشتباه، جشن تولد مخصوص افراد دارای سن پایین و یا حتی فقط کودکان است. به همین دلیل کمتر کسی را می‌بینیم که بعد از 30 سالگی برای خود جشن تولدی مفصل، همانند انجام آن پیش از رسیدن به چهارمین دهه زندگی، ترتیب بدهد. به عنوان مثال، فردی که 33 سال دارد، یک سوم قرن را گذرانده است و از طرفی هنوز در اوج جوانی قرار دارد. چنین چیزی می‌تواند بسیار خوشحال‌کننده باشد و مطمئنا ارزش یک جشن بزرگ را دارد.

بهتر است محدودیت سنی که برای گرفتن جشن تولد در ذهن دارید را خیلی بیشتر کنید. با بالا رفتن سن و رسیدن به 60 سالگی و بیشتر، دیگر جشن تولدت‌هایتان همانند قبل شلوغ نخواهند بود. پس از فرصت استفاده کنید.

تفریحات ناسالم را رها کنید

ترک عادات ناسالم در زندگی

منظور از تفریح ناسالم، هر کاری است که لذتی گذرا و موقتی داشته و تنها آثار مخرب خود را بر روی روح و روان انسان خواهد گذاشت. سیگار کشیدن، نمونه‌ای از این موارد است. چنین کارهایی در ابتدا خاص و به صورت کاذب، لذت‌بخش به نظر می‌آیند. اما وقتی با گذر از 40 سالگی، به خاطر تنگی نفس و یا حتی بیماری‌های خیلی بدتر امکان لذت بردن از زندگی را از شما گرفتند، حسرت به دل باقی خواهید ماند. هرگز فراموش نکنید هر لحظه می‌تواند یک شروع جدید برای شما باشد.

قبل از 40 سالگی برای آن برنامه‌ریزی کنید

برنامه ریزی برای زندگی

اعتدال را رعایت کنید. برخی افراد کل زندگی خود را در نگرانی آینده و اتفاقاتی که قرار است رخ بدهند سپری می‌کنند. برخی دیگر، به کل برنامه‌ریزی برای آن را فراموش کرده‌اند. چه زمانی می‌خواهید خود را بازنشسته کنید؟ بعد از این کار، با پولی که طی چند ده سال کنار گذاشته‌اید، قرار است چه کارهایی انجام دهید؟ خود را درگیر این سوالات نکنید و از زندگی لذت ببرید، اما همیشه آن‌ها را مد نظر داشته باشید.

عدم برنامه‌ریزی صحیح و نداشتن برنامه بلند مدت، یکی از اصلی‌ترین دلایل حسرت به دل ماندن است. وقتی بدانید واقعا از زندگی چه می‌خواهید و قرار است در آینده به چه چیزهایی دست پیدا کنید، صبح را بی‌هدف تا شب سپری نخواهید کرد. فقط با روشن بودن مقصد می‌توانید مسیر را تعیین کنید.

پول، نباید هدف شما در زندگی باشد

قرارندادن پول بعنوان هدف زندگی

به گفته یکی از کاربران انجمن‌های عمومی، وی از همان سن 15 سالگی و وقتی که پدر 42 ساله‌اش به خاطر یک سانحه هوایی درگذشت، متوجه شد مادیات چیزهایی ثابت نیستند و ممکن است طی یک شب از بین بروند. البته، واقعیت این است که هر هدفی که داشته باشید، احتمالا یک سر آن به اسکناس وابسته است. اما خود پول و بالا بردن تعداد صفرهای مانده حساب بانکی، نباید تبدیل به اصلی‌ترین هدف زندگی شود.

به ازدواج کردن خوب فکر کنید

فکردن کردن قبل از ازدواج

آغاز سومین دهه زندگی به این معنی نیست که زمان از دست رفته و باید هرچه زودتر ازدواج کنید و صاحب فرزند شوید. پیدا کردن یک فرد مناسب و از همه مهمتر مناسب بودن شرایط شما (از نظر کار و زمان)، فرا رسیدن وقت ازدواج را تعیین می‌کنند، پس نباید با درگیر شدن در اعداد و ارقام و سن خود، به یک ازدواج اشتباه تن بدهید. بر اساس یک ضرب‌المثل نانوشته، سن یک عدد بیشتر نیست! از طرفی دیگر، در صورت مناسب بودن شرایط و یافتن یک فرد مناسب، به تعویق انداختن زمان ازدواج سبب حسرت به دل ماندن در آینده خواهد شد.

آیا شما مورد دیگری را برای لذت بردن از زندگی و جلوگیری از نگاه کردن با حسرت به گذشته سراغ دارید؟ سایر کاربران مطمئنا از تجربه شما استفاده خواهند کرد.

مجله پزشکی پیک سلامت
امتیاز شما به این مطلب چند است ؟
Article Rating تعداد امتیاز های این مقاله : 5
 
تصاویر
/Portals/0/Images/Enjoyable-Life.jpg
  • تا قبل از 40 سالگی با این کارها از زندگی لذت ببرید
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

فروش اینترنتی محصولات کیارا آمبرا آلمان

محصولات آرایشی و بهداشتی لانسون فرانسه